Як стати цікавою людиною? - година психолога
Вам, мабуть, доводилося зустрічати сором'язливих людей, та й серед вас вони, напевно, є. Сором'язливість не тільки заважає спілкуванню, а й не дає можливості показати свої здібності, свою ерудованість. Сором'язливій людині важче досягти успіху. Іноді цю рису намагаються приховати за показною агресивністю або - відлюдькуватістю.
Послухайте невеличке оповідання.
У класі з'явилася новенька. Вона була така неприваблива, сором'язлива, що на неї ніхто не звертав уваги; Ні з ким їй було поспілкуватися. Так і стояла одна біля вікна під час перерви.
Та ось одного разу на позакласному читанні її викликали до дошки. Дівчинка почала відповідати, і її вигляд змінювався на очах. З несміливої вона перетворилася на впевнену. Голос, очі стали виразними, а те, про що вона розповідала, було настільки цікаве, що однокласники вже не помічали її недоліків, а заслуховувалися виразною мовою.
На перерві всі оточили новеньку і почали розпитувати про всілякі дрібниці. Вона всім чемно відповідала. У неї з'явилися друзі.
(Обговорення прослуханого.)
Як же можна позбутися сором'язливості? На цей випадок, так само як і на інші, про які ми вже розмовляли з вами на попередніх заняттях, існують певні правила. Ось вони:
1. Розширюйте коло спілкування. При цьому пам'ятайте, що у нагоді тут вам стануть щира посмішка і ввічливість.
2. Високо оцінюйте свої успіхи. Не сприймайте свої невдачі, поразки як належне, а успіх — як випадковість.
3. Не перебільшуйте своїх недоліків. У кожної людини є негативні риси і кожна у чомусь перевищує інших, а в чомусь поступається.
4. Не дозволяйте давнім розчаруванням та прикрощам породжувати нові. У будь-кого можуть виникнути неприємності.
5. Вирішуйте свої проблеми, не уникайте їх. Активне прагнення до мети допоможе досягти успіху.
6. Багато читайте, розповідайте своїм друзям про те, що дізналися з книжок. Тоді ви будете цікавими для своїх однокласників і вони допоможуть вам подолати сором'язливість.
— «Я одягаюся так само, як інші», «Я поводжуся так, як мої друзі» — знайомі фрази, які на думку тих, хто їх говорить, не підлягають ніякому запереченню. Чому це відбувається?
Дехто, стаючи старшим, уже не так, як раніше, слухає поради дорослих. Для нього більш важливого значення набуває авторитет серед однолітків. А декому просто необхідний співрозмовник, який би його «розумів».
Спілкування з іншими людьми може, образно кажучи, «загострити» ваші якості й зробити вас кращими — якщо ті, з ким ви спілкуєтеся, характеризуються виваженістю поглядів і здоровим глуздом. Але,
на жаль, молодим людям часто не вистачає зрілості, їхні погляди і міркування можуть бути помилковими, не вартими довіри. Тому, коли хтось потрапляє під вплив таких «лідерів», він нічим не відрізняється від сліпого, якого веде інший сліпий. Це може призвести до непередбачуваних наслідків.
Досить часто поясненням наслідування інших слугує теза: «Мені навіть важко уявити, що я буду чимось відрізнятися від своїх однолітків. Вони перестануть мене поважати, мені ні з ким буде проводити дозвілля і я залишуся сам».
Та чи завжди обраний для наслідування «еталон» заслуговує цього? Тому будьте обережними у виборі друзів. Краще спілкуватися з тими, хто визнає моральні правила і норми. Адже негативний тиск може бути досить непомітним, ви навіть можете не здогадуватися, наскільки сильно впливають на вас інші. Ніхто не захищений від впливу оточуючих.
(Підбиття підсумків заняття.)