Як знайти справжніх друзів? - година психолога
Можливо, у декого з вас виникало відчуття, що вам ніколи не знайти справжніх друзів. Але які вони — справжні друзі? У чому секрет справжньої дружби?
Друг у будь-яку хвилину прийде на допомогу. Але дружба — це дещо більше, ніж просто можливість «поплакати у когось на плечі». Буває, що так звана подруга побачить, що ти потрапила у біду, і скаже: «Я знала, що цим усе закінчиться, але побоялася тобі про це сказати». Справжня подруга, побачивши, що ви збилися зі шляху, спробує, поки не пізно, вас попередити — навіть знаючи, що її слова можуть вам не сподобатися.
Чи дозволите ви ураженому самолюбству відштовхнути того, хто про вас хвилюється і тому каже правду? Отже, друзів слід шукати серед тих, хто вас розуміє і допоможе.
Для дружби має принципове значення, якими ви є: надійними чи ні, щирими чи брехливими, порядними чи підступними. Головне в дружбі — це довіра і взаєморозуміння.
Де знайти справжніх друзів? Шукайте однолітків, які не тільки говорять, що вони хороші, а й доводять це своїми вчинками.
Як зав'язуються справжні дружні стосунки? Вони починаються з вияву щирого інтересу до іншої людини, турботи про неї, готовності прийти їй на допомогу. Увага до людини — це перший крок до дружби.
Це не означає, що у вас повинна бути «відкрита навстіж душа», що всім і кожному треба потискати руку. Слід щиро цікавитися людьми. Часто, щоб зміцнити дружні стосунки, потрібно зовсім небагато, наприклад, комусь у чомусь допомогти.
Якщо хочете мати справжніх друзів — будьте хорошими слухачами. Щирий інтерес до слів співрозмовника зазвичай викликає відповідне«ставлення. Тому турбуйтеся не лише про себе (наприклад, що хотілося сказати вам самим), а й про інших.
Ось як розповідає про себе і свого друга один хлопець: «Головне у дружбі — вірність. Чи готовий друг підтримати тебе у важку хвилину? Ми з другом завжди заступаємося один за одного, коли хто-небудь говорить нам щось образливе. Ми один за одного горою — звичайно, якщо правда на нашому боці».
А є й такі «друзі», яким нічого не варто завдати зрадницького «удару в спину».
Чи будете ви шкодити репутації друга, поширюючи про нього плітки, чи залишитеся вірним і заступитеся за нього?
(Відповіді учнів.)
Не потрібно приховувати від друга те, що у вас на серці: жалість, любов, смуток. Не соромно відкривати своє серце тому, кому довіряєш. Звичайно, це не означає, що треба виливати душу кожному. Але щирими можна бути з усіма. А пізнавши людину краще й почавши їй довіряти, можна більше розкрити себе. Разом із тим, щоб стати справжнім другом, дуже важливо навчитися вболівати, бути співчутливим, уміти виявляти ці почуття.
Не шукайте у своїх дружніх взаєминах досконалості. Навіть коли зав'язуються хороші, добрі
стосунки, можуть траплятися й помилки. Потрібно бути готовим поступитися. На цьому і тримається дружба. Хоча у кожного з вас є власне уявлення про ті чи інші речі, треба враховувати точку зору і почуття ваших друзів.
Вправа «Груповий малюнок». Для виконання цієї вправи, яка передбачає тісну взаємодію учасників, видаються великий аркуш паперу і фломастери. Учням пропонується зробити спільний малюнок, розподіливши між собою ролі в процесі виконання завдання. Участь у цій вправі навчає домовлятися, виробляти стратегію, яка найкраще сприяла б зближенню учасників групи, їх взаємодії і спілкуванню.
Гра «Друкарська машинка». Кожний учень одержує аркуш паперу, на якому намальовано одну букву. Після цього дається команда: «Стати за алфавітом!». Діти виконують завдання. Далі вимовляється якась фраза, наприклад, прислів'я чи приказка, рядок із вірша. Школярі мають «надрукувати» її — стати так, щоб можна було прочитати по буквах. При цьому слід додержуватися проміжків між словами, «виставляти» розділові знаки.
Ця гра спрямована на формування такої риси, як зв'язок із партнером.
(Підбиття підсумків заняття.)